Kotra Sigortadan Güneş Enerjisi Sektörüne “Fatura Güvence Sigortası” (Alacak Sigortası)

ANTALYA (Enerji Portalı), Kotra Sigorta yönetim kurulu başkanı Sn. Osman Tüken, Güneş Enerjisinde “Fatura Güvence Sigortası” ürünü sektöre katma değer sağlayacağını belirterek devam etti.

Sigorta poliçeleri sigortalıları finansal kayıplardan koruyan güvence ürünleridir. Biz Kotra Sigorta olarak Sağladığımız Sigorta ürünleri ile güneş enerji sektörünün gelişimi vbüyümesi önündeki engelleri kaldırmaya çalışıyoruz. Bu konuda yeni ürünleri sektöre entegre etmeye çalışıyor ve bu konuda projeler üretiyoruz.

Bildiğiniz gibi ekonomik olarak zor bir dönemden geçmekteyiz. Bu dönemde güneş enerji firmalarındaki en büyük endişe kurdukları güneş enerji sistemlerinin tahsilatını yapıp yapamayacaklarıdır. Tüketicideki en büyük sorunların başında da bu dönemde yaşadıkları alım gücü zorlukları gelmektedir.

Bizim sağladığımız fatura güvence sigortası ( Alacak Sigortası) ile, fatura karşılığı kurulan 10 kW altı Güneş enerji sistemlerinin, senetli taksitli alacakları için sigorta güvencesi sunulmaktadır.

Sistemin nasıl çalıştığından bahsedelim dilerseniz. EPC Firmasında Bizim kurduğumuz Sistem ile satış yapılacak fatura tutarı ve taksit sayısı için müşteriye finansal skorlama yapılmaktadır. Sistemin uygunluk vermesi halinde çok düşük primler ile senetler için sigorta Güvencesi sağlanmaktadır. Yani senetler ödenmez ise sigorta şirketi muaccel olan tüm borcu EPC Firmasına ödemekte ve Borcu satın almaktadır.

Bu sayede EPC Firması taksitli alacağını Sigorta poliçesi ile garanti altına almaktadır.

Bu ürünümüz ile yatırımcı kredi kartı limiti temin etme veya banka kredisi çekme zorluğu gibi konular ile uğraşmamakta, isteğe göre 24 Aya kadar taksitle Evinin Çatısına GES kurdurabilmektedir. Diğer yandan EPC Firmasında bu satış şekli, satış rekabeti gücünü arttırmaktadır. Satışın gerçekleşmesi için büyük kolaylık sağlanmaktadır. Bu sigorta poliçesi neredeyse banka faizi maliyetinin 3 te 1’ine mal olmaktadır.

Kredibilite sorunları nedeni ile Güneş enerji sistemi kurduramayan tüketiciler için gerekli olan önemli bir üründür.

Diğer yandan bu sigorta poliçeleri kesinleşmiş alacak olması nedeni ile bankalarda nakit teminat gibi değerlendirilmektedir. Bu poliçeleri çalıştığı bankaya temlik gösteren EPC Firmalarının Kredi limitlerini arttırmaktadır. Bu sayede teminat mektubu temini vb. konularda EPC Firmasının kredi limitleri yükselmektedir. Bildiğiniz gibi sadece senetler bu muameleyi görmemektedir. Ama sigortalı senet çekten bile daha kıymetli bir evrak statüsündedir.

Ayrıca kurduğumuz sistemde senetler girilen tutarda ve taksit sayısında otomatik olarak basılmaktadır.

Kotra Sigorta ile çalışan birbirinden kıymetli çok sayıda EPC Firması müşterimiz var. Müşterilerimizden gelen geri bildirimler ve talepler doğrultusunda bu ürünleri sektöre entegre etmekteyiz.

Ayrıca satılan 10 kW altı sistemler için de sağlayabildiğimiz düşük muafiyetli ve primli sigorta poliçeleri mevcut. Genelde tanınmış markalara bayi olarak hizmet veren ve 10 kW altı sistem kurulumlarına odaklanmış müşterilerimiz, bu ürünlerimizi sigortalı güneş enerji sistemi söylemi ile satış argümanı olarak kullanmaktalar. Bu durum tüketicide ciddi bir pozitif algı oluşturmaktadır.

Bahsettiğimiz alacak sigortası çeşidini farklı sektörler için de uygulayabilmekteyiz.

Netice itibarı ile biz Kotra Sigorta Olarak Güneş Enerji sistemlerinin Ülkemizde yaygınlaşması adına mesleki açıdan elimizden geleni yapmaktayız. Umarım sigorta ürünlerimiz solar enerji sektörüne faydası olur.

Solar enerji Sektörü mensuplarına bilgi verebilme imkanını bize tanıdığınız için size ve kurumunuza teşekkür ederim.

 

Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram